Buzăul face instrucție cu Hermannstadt și le egalează la puncte pe Rapid și Farul

Gloria Buzău a învins Hermannstadt la scor de neprezentare, 3-0. Budescu a reușit cea mai bună partidă din ultimii ani, reușind o „doppietta”, în timp ce Matos a „înrămat” prestația trupei lui Eugen Neagoe cu golul din prelungiri.

Eugen Neagoe s-a declarat foarte mulțumit după victoria răsunătoare obținută de Gloria Buzău în fața lui FC Hermannstadt, scor 3-0, în etapa a 13-a din SuperLiga.

„A fost o victorie frumoasă. În fotbal nu îmi este teamă de nimic. Am mai trecut prin astfel de momente și le-am depășit cu bine. O situație grea este în continuare și în acest moment. E o situație neplăcută, suntem jos în clasament. Dacă reușim să câștigăm 2-3 meciuri, altfel vor sta lucrurile.

Am făcut un joc foarte bun (n.r. – contra lui Hermannstadt), mai ales în a doua repriză. A fost spectacol. Am reușit să aducem și câțiva jucători când am venit eu la Buzău. Am reușit să facem 6 transferuri într-o lună și jumătate. Cu unii am mai lucrat. Au înțeles foarte repede ce vreau de la ei și începem să arătăm bine.

Cu Marius Măldărășanu simțind lama rece a ghilotinei, sibienii au început curajos partida din Crâng, fiind omniprezenți în ultima treime buzoiană, cel puțin în primele minute ale întâlnirii. Buzoienii nu au dat înapoi, Ion Gheorghe încălzindu-l pe Căbuz în minutul 8 cu un voleu de la distanță.

Constantin Budescu: „Când depașesti 30 de ani deja ești bătrân

Înainte de pauză, Alessandro Murgia l-a călcat în careu pe Alexandru Ișfan, iar arbitrul a acordat penalty, după consultarea imaginilor VAR.

Constantin Budescu înscris fără emoții de la 11 metri, cu un șut la firul ierbii.

Același Alexandru Ișfan a intrat în combinație cu Budescu, în minutul 71, iar decarul buzoienilor a înscris cu un șut superb la colțul lung, de la 14 metri.

Budescu a declarat, după meci, că se simte bine la Buzău și că vârsta nu își spune cuvântul în ceea ce-l privește. Totodată, experimentatul fotbalist a ținut să le mulțumească colegilor pentru rezultat și fanilor pentru susținere.

„Este o seară perfectă. Un joc foarte bun și ne bucurăm că am obținut cele 3 puncte.

(n.r. despre al doilea gol) Ne-am uitat la cei mici, la Romania, și ne-am luat și noi după ei. Ne-a ieșit o fază frumoasă. Ratasem câteva faze după ce ei au rămas în zece. Ne era frică să nu ne egaleze. Era păcat, pentru că am dominat jocul. Am avut mai multe ocazii de gol și meritam să câștigăm.