FC Buzău a făcut scor cu Poli Iași, într-un meci amical! Costel Enache, eliminat pentru proteste!

FC Buzău a surclasat-o pe Politehnica Iași cu scorul de 4-1 (1-0),  într-un meci amical disputat pe stadionul Gloria din Buzău.

Pentru echipa lui Cristian Pustai, clasată pe locul 5 în Liga 2, cu 28 de puncte după 16 meciuri, au marcat prin Serges Ekollo (minutul 7), Cristian Ciobanu (61), Alin Manea (65) și Dorin Burlacu (77), în timp ce golul formației situate pe locul 12 în același campionat, cu 21 de puncte, a fost reușit de noua achiziție Christ Kouadio (56), scrie liga2.prosport.ro

Gol cu scandal. Enache, trimis în tribună pentru proteste excesive în primele minute ale unui amical

Deși amical, meciul a început cu scandal, după ce gazdele au reușit să deschidă scorul.

În minutul 7, FC Buzău a marcat prin Ekollo, în urma unei faze suspecte de offside la care ieșenii au protestat îndelung. După un corner executat de Pațurcă de pe partea stângă a direcției de atac a gazdelor, ieșenii au respins până la același jucător, acesta a recentrat în careu, de unde Ciobanu a trimis balonul în transversală. Mingea a ajuns din bară la Ekollo, care a înscris din apropiere.

Înainte ca Ekollo să înscrie, asistentul Mihaela Gomoescu Țepușă a semnalizat offside la Pațurcă, însă arbitrul de centru Adrian Frățilă a trecut peste asistent și a validat golul.

DECIZIA, UNA CORECTĂ, l-a iritat la culme pe antrenorul oaspeților, Costel Enache, care a fost eliminat de pe teren pentru proteste repetate, acesta având intenția la un moment dat să-și scoată echipa de pe teren! ”Vă bateți joc de noi?”, le-a strigat Enache, în mod repetat, arbitrilor, înainte de a fi trimis în tribune. citește mai mult liga2.prosport.ro

FC Buzău: R. Stoian – Zamfir, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Pațurcă, Cârstocea – Cr. Ciobanu, Ekollo, Al. Munteanu – Chică Roșă
Au mai jucat: Cr. Avram – Cip. Petre, Gaitan, D. Burlacu, A. Manea, Tud. Oltean, Oteliță, M. Keita, Neicuțescu, Kanda, Efros
Antrenor: Cristian Pustai

Poli Iași: Axinte – Kouadio (Ad. Ilie 66), Cană, Charziterzoglou (Ungurenașu 46), Tib. Serediuc (Defta 85) – F. Cristea, Chiorean (Muratovic 55) – Al. Stan (Mărieș 46), Asăvoaei (Hrib 85), Mawatu (Pelivan 55) – Plokhotnyuk (Aftanache 66)
Antrenor: Costel Enache