FOTO / A treia înfrângere a venit Rapid

Atmosferă destul de apăsătoare, miercuri seară, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”. Fetele de la Gloria și-au arătat încă o dată limitele în fața unui adversar de talie europeană, așa cum este Rapid, relateaza opiniabuzau.ro

Meciul cu bucureștencele nu a avut istoric, fiind tranșat destul de repede de echipa oaspete. Pe tabelă, echilibrul a fost menținut doar în primele cinci minute, și atunci grație unor ratări ale elevelor lui David Montes.  Spectatorii au remarcat de la Gloria ratările, mult prea multe în compania unui adverar care nu e obișnuit să ierte. Buzăul a avut dificultăți în a încrie inclusiv de la 7 metri, ratând de trei ori numai în prima repriză. La polul opus, rapidistelor le-a intrat aproape tot, spre exasperarea tuturor. Oaspetele conduceau cu 17-9 la pauză, moment în care nu mai era nimic de sperat.

Nici la reluare lucrurile n-au decurs mai bine pentru Gloria. Ezitante pe faza de atac, lipsite de inspirație și probabil demoralizate, elevele lui Morel au „făcut-o mare” pe Diana Ciucă, goalkeeper care a prins o zi de grație, ferecând, practic, poarta rapidistă. Nici Ilyina, handbalistă spre care se îndreaptă toate privirele coechipierelor atunci când e greu, n-a avut de loc o zi bună, doar trei goluri din 13 aruncări. Puțin, foarte puțin.

La final, 22-32, un meci de uitat pentru toată lumea, dar mai ales pentru fanii prezenți în Sala Sporturilor. Fani care, încă o dată, au avut puterea să nu se manifeste împotriva favoritelor, înțelegând, probabil, că sezonul acesta e mai degrabă unul de avarie. De la Buzău, Abdellahi a fost singura remarcată. Fosta campioană a Franței s-a bătut și în apărare și în atac, acolo unde a avut un procentaj perfect, trei din trei la aruncările de pe semicerc.