Gloria Buzău şi-a asigurat prima victorie in Superliga

Ricardo Matos a marcat două goluri în duelul Poli Iași - Gloria Buzău 1-2 / Foto: Sport Pictures

Gloria bifează primul succes în acest sezon, în deplasare, la Iași, cu Poli. Buzoienii au început bine meciul, dar s-au văzut conduși în minutul 29, după o lovitură liberă executată de Alin Roman. Golul ieșenilor a avut nevoie de confirmarea VAR, jocul fiind întrerupt timp de 7 minute.

Ambele goluri ale buzoienilor au fost marcate de Ricardo Matos (24 de ani) în minutele 45+12 și 52.

Ricardo Matos a făcut un meci foarte bun împotriva lui Poli Iași. Atacantul buzoienilor, autorul unei ”duble” în Copou, a declarat la finalul jocului că este impresionat de calitatea fotbalului românesc.

Sunt fericit aici. Sunt surprins, sincer, de nivelul fotbalului românesc. Este un campionat puternic.

Nu știm deocamdată unde ne putem situa la finalul sezonului regulat. O luăm pas cu pas, meci cu meci.

Ricardo Matos a marcat două goluri în duelul Poli Iași – Gloria Buzău 1-2 / Foto: Sport Pictures

Alin Roman, penalty ratat după o nouă fază controversată

A doua fază controversată a primei reprize din Poli Iași – Gloria Buzău a avut loc în prelungiri. Ștefan Ștefanovici a fost călcat în careu de Rassambek Akhmatov. Iulian Dima nu a sesizat intervenția, ci a fost chemat la margine din camera VAR.

Arbitrii au avut nevoie de alte 6 minute pentru a-l chema la margine pe „central” să revadă faza. După ce a văzut reluările video la monitorul VAR de la margine, Iulian Dima a dictat penalty pentru Poli Iași. Alin Roman a fost cel care a executat, însă căpitanul moldovenilor a trimis slab, iar Alexandru Greab a reușit să respingă. Este al doilea penalty ratat în acest sezon împotriva Gloriei Buzău, după Gicu Grozav la meciul cu Petrolul (0-0).

Este primul gol în SuperLiga marcat de atacantul adus în această vară de Gloria Buzău. În vârstă de 24 de ani, Ricardo Matos s-a format la academia celor de la Benfica. Matos are contract cu Gloria Buzău până la finalul sezonului.