Gloria Buzău și Oțelul Galați au terminat la egalitate în Crâng » Eugen Neagoe și Dorinel Munteanu s-au anihilat reciproc

Gloria Buzău – Oțelul Galați, partidă contând pentru etapa a 9-a a Superligii, s-a terminat la egalitate, 0-0, relateaza gsp.ro

Buzău, 14 septembrie 2024, 18 grade la ora partidei de pe „Municipalul” din Crâng. Gloria Buzău – Oțelul Galați, cea mai slabă defensivă a Superligii (17 goluri primite) împotriva celei mai bune (3).

Eugen Neagoe a debutat pe banca buzoienilor, fiind însoțit și de achizițiile din pauza competițională, Dragoș Albu și David Lazar, veniți de la echipele din Craiova. De cealaltă parte, gălățenii, sub comanda lui Dorinel Munteanu, aveau un prim „11” omogen și prolific, așa cum sugera clasamentul dinaintea disputei.

Startul confruntării a fost insipid, fragmentat, fiind caracterizat de lupte duse în zona mediană și tentative de contraatacuri. Din primele minute ale partidei, putem nota scenografia în miniatură a contingentului deplasat de la Galați, dar și gestul tehnic al lui Dorinel Munteanu, cel mai selecționat jucător din istoria primei reprezentative, care a preluat impecabil un balon și a jonglat ca în vremurile bune.

Repriza secundă a evidențiat perfect carențele Ligii 1. Joc greoi, lipsit de claritate și încâlcit. Sigur, nici tranșeele de la firul ierbii nu au ajutat foarte mult, însă cele două echipe s-au prezentat teribil, chiar dacă buzoienilor le putem găsi unele plusuri, semn că venirea lui Neagoe a produs un oarecare șoc la echipă, mecanismul nefiind bine pus în mișcare momentan.

Pentru o echipă cu pretenții, Oțelul a arătat rău, ținând cont că avea în față „lanterna roșie” a Superligii. În minutele de prelungiri, Stefanovi a fost eliminat, după ce a văzut al doilea cartoșan galben, în urma unei intrări dure la Dragoș Albu.