Înfrângere usturătoare | Gloria Buzau – Bistrita (29-34).

E diferența de pe tabelă care reflectă diferența de valoare dintre echipa Buzăului și cea a Bistriței.

Seară tristă în Sala Sporturilor Romeo Iamandi. Buzăul a pierdut din nou, de data aceasta acasă, cu Bistrița, după un joc în care adversarele au fost, într-adevăr, mai bune.

Ca și la Brăila, startul meciului a fost slab pentru Ilyina și compania, astfel că în minutul 9, Bistrița conducea cu 7 la 2. Gloria a micșorat ecartul apoi, apropiindu-se, la un moment dat, la numai două lungimi. Revenirea a fost doar de moment,  întrucât Bistrița, echipă mai constantă și mai omogenă, a reușit să se distanțeze din nou. La pauză, un 12-18 care dădea foarte puține șanse elevelor lui Daniel Anca.

Pentru Gloria urmează cea de-a treia înfrângere în deplasare la Vâlcea, urmând ca Buzăul să joace apoi două meciuri vitale în deplasare la Tg. Jiu și la Corona Brașov. Dacă pierdem și meciurile astea va fi clar, Buzăul se va clasa de la locul 10 în jos.