Poli Iași trece de Gloria Buzău (Final 1-0), se pregateste demiterea lui Pustai?

Jucătorii Gloriei, plictisiți în prima repriză cu Poli Iași

Gloria Buzău are mai mare buget din liga secunda, cu jucătorii cel mai bine plătiți din eșalonul secund.

Evoluțiile, însă, cu excepția reprizei secunde de la Chiajna, nu sunt pe măsura așteptărilor.

Și azi, la Iași, în prima repriză, jucătorii Gloriei au evoluat fără nerv, plictisiți, de parcă meciul era amical, de vacanță (doar Blejdea a mai încercat ceva, plus portarul Stoian care a închis poarta).

Repriza a doua începe cum nu se poate mai prost. Gloria își dă autogol (Trebotici, deviere nefericită după o centrare în careu), iar oaspeții vor alerga până la final după egalare.

Se termină 1-0 pentru gazde, fără nicio ocazie, din acțiune, a Gloriei de a egala. E drept, buzoienii au jucat la 0-1 cu doi mijlocași centrali defensivi (Trebotic și Gaitan), „reușind” astfel să păstreze scorul de pe tabela de marcaj.

Miercuri, de la 16.30, Gloria joacă în Cupa României în deplasare cu CS Blejoi (comună din nordul Ploieștiului), iar apoi în campionat, la Buzău, cu Dinamo.

Poli Iași: Knoflach – Martac, Fl. Plămadă, Tincu, Ciaun, Vașvari (cpt.), Marchioni, Bujor, A. Roman, Karachanakov, Harrison
Rezerve: Jankov – Ștefanovici, Fosu-Mensah, Fr. Cristea, Al. Anton, Del Priore, Hunte, Plokhotnyuk, Tomczyk
Antrenor: Claudiu Niculescu

Gloria Buzău: R. Stoian (cpt.) – Sg. Pîrvulescu, Wiktorski, Lopez, Uțiu, Trebotic, Honciu, Rz. Matiș, Cr. Ciobanu, Boiciuc, Blejdea
Rezerve: Wynney – D. Burlacu, Al. Munteanu, Neicuțescu, Val. Munteanu, Gaitan, A. Manea, Oteliță, Dr. Lazăr
Antrenor: Cristian Pustai

Se termina 1-0 pentru Poli Poli cu Gloria Buzău, care își continuă parcursul fără greșeală pe teren propriu, unde are 3 victorii în tot atâtea meciuri

În urma eşecului de la Iaşi, Gloria a rămas cu 10 puncte şi a coborât în afara locurilor de play-off, până pe 8